تبلیغات
فدایی راه غدیر - حضرت خدیجه سلام الله علیها محبوب خدا و رسول الله صلی الله علیه و آله

حضرت خدیجه سلام الله علیها محبوب خدا و رسول الله صلی الله علیه و آله - حامد صارم
به نقل از :

خداوند متعال که قادر مطلق است و بر هر چیزی توانا می باشد ،اراده فرموده است که در این دنیا امورات به واسطه اسبابی که خلق نموده است جاری شود . از این رو است که تشنگی انسان ها به وسیله اب برطرف می شود ؛چرا که خداوند آب را و سبب رفع عطش قرار داده است همانطور که آتش را سبب گرما و سوزاندن قرار داده است . خداوند متعال از  هدایت بشر عاجز نیست اما اراده فرموده است که  هدایت به واسطه رسولان و حجج الهی واقع شود .انبیاء الهی نیز نمی توانستند بر تبلیغ دین خداوند پیروز شوند به جز اینکه افرادی  ایشان را در این امر یاری کنند . چرا که خداوند اراده فرموده است که امر هدایت به اسباب ، صورت گیرد .

حضرت خدیجه بانوی بهشتی :

حضرت خدیجه بزرگ بانوی اسلام و یکی از زنان بهشتی کسی است که پیامبر را بسیار در امر دین یاری نمود . امروز هر کسی که به شرف اسلام مشرف است و از بت پرستی و شرک به دور می باشد بعد از پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام مدیون بانویی بزرگ به نام حضرت خدیجه است. چرا که فداکاری و ایثار آن بانوی کریمه بود که پیامبر توانست در اهداف خویش پیروز باشد .

حضرت خدیجه محبوب خدا و رسول الله :

حضرت خدیجه سلام الله علیها اولین همسر پیامبر و محبوب ترین همسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود . پرواضح است هنگامی که سخن از دوست داشتن پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم رانده می شود نباید دوست داشتن پیامبر را با دوستی و علاقه انسان های دیگر به همسرانشان قیاس نمود . چرا که قلب پیامبر صلی الله علیه  و آله لحظه ای غفلت از پروردگار خویش ندارد و اگر خدیجه محبوب قلب پیامبر است این بدان معنا است که خدیجه محبوب حضرت حق تعالی می باشد . چرا که دوستی و دشمنی پیامبر کاشف از دوستی و دشمنی خداوند است .و به بیانی واضح  خداوند منزه است از اینکه رضا و سخطی داشته باشد (1 ) بلکه اولیایی دارد که رضا و سخط ایشان همان رضا و سخط خداوند می باشد . لذا اگر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شدیدا به حضرت خدیجه  کبری سلام الله علیها مهر می ورزد متوجه می شویم که خداوند نیز آن بانوی بزرگ را دوست می دارد . در میان همسران پیامبر هیچ یک این مقام را نداشته اند . این موضوع که پس از رحلت حضرت خدیجه پیامبر این محبت را نسبت به او اظهار می نمود و برای دوستان حضرت خدیجه هدیه می فرستاد نشان از این دارد که این محبت از سنخ دیگری است . چه گونه می توان مقایسه نمود بین زنانی که خداوند در قرآن کریم ایشان را توبیخ می کند و ایشان را تهدید به عذاب می نماید و خطاب به ایشان می فرماید :« إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْریلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهیرٌ »(تحریم آیه 4)

اگر [شما دو زن‏] به درگاه خدا توبه كنید [بهتر است‏]، واقعاً دلهایتان انحراف پیدا كرده است. و اگر علیه او به یكدیگر كمك كنید، در حقیقت، خدا خود سرپرست اوست، و جبرئیل و صالح مؤمنان [نیز یاور اویند] و گذشته از این، فرشتگان [هم‏] پشتیبان [او] خواهند بود.

خداوند به صراحت به عایشه و حفصه می فرماید :« که دل های شما نحراف یافته است و در مقابل توطئه شما خداو و صالح المومنین (علی علیه السلام ) به کمک پیامبر خواهند شتافت .  لذا طبیعی است که حضرت خدیجه محبوب ترین زنان پیامبر باشد چرا که تنها حضرت خدیجه است که در چنین اوجی از ایمان قرار دارد .

ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه :

حضرت ابوطاب می خواست برای ازدواج پیامبر کاری انجام دهد . اما مالی نداشت که پیامبر را در این زمینه یاری نماید .این گونه بود که پیامبر برای سفری تجاری به همراه کاروان تجاری خدیجه کبری راه سفر را پیش گرفت . جناب خدیجه از اینکه شریک تجاری پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم شده بود بسیار خوشحال بود . او غلام خویش را در این سفر همراه پیامبر نمود و به او امر فرمود :«که تو و تمام اموال به حکم محمد صلی الله علیه و آله هستید »پس از این سفر غلام خدیجه به نام «میسره » برای خدیجه گزارش داد . و برای خدیجه چنین گفت :« از هیچ درخت و دیواری نگذشتیم مگر اینکه می گفت :«السلام علیک یا رسول الله »و در مسیر راهبی به نام« بحیرا» برخورد کردیم  . هنگامی که بحیرا دید که ابری بر  سر پیامبر سایه انداخته است و  به هر طرف که پیامبر حرکت می نماید آن ابر نیز حرکت می کند . بحیرا که این را دید آمد  کمر به خدمت ما بست . در این سفر سود بسیاری نصیب ما شد . به محمد صلی الله علیه و آله گفتم :«شما سریع تر بروید و بشارت موفق بودن کاروان تجاری را به خدیجه بدهید »

حضرت خدیجه شیفته محمد مصطفی صلی الله علیه و آله :

رسول الله صلی الله  علیه و آله وسلم وارد مکه شدند . خدیجه کبری پیامبررا مشاهده نمود در حالی که ابری بر فراز آن بزرگوار بود و او دو ملک را در چپ و راست پیامبر مشاهده نمود  که در دستان آن دو ملک شمشیری قرار داشت. خدیجه کبری که از دور پیامبر را می دید و هنوز آن بزرگوار را نشناخنه بود  فرمود « إِنَّ لِهَذَا الرَّاكِبِ لَشَأْناً عَظِیماً لَیْتَهُ جَاءَ إِلَى دَارِی فَإِذَا هُوَ مُحَمَّدٌ ص قَاصِدٌ لِدَارِهَا» این سوار شانی عظیم دارد ای کاش به سمت خانه من می آمد که ناگهان دید آن راکب حضرت محمد صلی الله علیه وآله می باشد و قصد دارد به سمت خانه خدیجه برود .

خدیجه همراه کنیزان خویش خود را به خانه خود رساند و به رسول الله محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود :«برو و بگو ابوطالب نزد من بیاید » ابوطالب  نزد خدیجه آمد وخدیجه کبری از آن جناب خواست که خدیجه را به تزویج محمد صلی الله علیه و آله در آورد .

حضرت عشق بفرما که دلم خانه توست              سر عقل آمده هر بنده که دیوانه توست

این گونه بود که خدیجه به ازدواج پیامبر در آمد . و ابوطالب عقد نکاح را جاری ساخت . پس از جاری شدن صیغه ،پیامبر همراه ابوطالب برخاست که خارج شود .   حضرت خدیجه فرمود :« إِلَى بَیْتِكَ فَبَیْتِی بَیْتُكَ وَ أَنَا جَارِیَتُكَ» به سمت  خانه خودت بیا ، خانه من خانه تو است و من کنیز تو می باشم (2)

گویی که زبان حال خدیجه کبری بود :


رَواقِ مَنظَرِ چَشمِ من، آشیانه‌ی توست                  کرم نما و فرود‌آ، که خانه، خانه‌ی توست

آری حضرت خدیجه با بصیرت خویش و نور قلب خویش مقام پیامبر را درک نمود . و در برابر آن بزرگ خضوع نمود و فرمود که من کنیز شما هستم . تو گویی خدیجه کبری سلام الله علیها از اموال و داراییه ای خویش رفع ید نمود و تمام دارایی خویش را برای پیامبر و تبلیغ اسلام قرار داد . و در اولین اقدام خویش فرمود که خانه خانه تو می باشد . و پس از بعثت پیامبر نیز اموال خدیجه در اختیار پیامبر قرار گرفت  و حضرت خدیجه در فضای خفقان مکه یکی از حامیان مهم و اساسی پیامبر بوده است تا جایی که حضرت خدیجه تمام اموال خویش را در راه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایثار نمود .

فدک عطیه الهی به یادگار خدیجه

خداوند به پاس فدا کاری خدیجه بر پیامبر آیه نازل نمود: « وَ آتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّه» که حق ذوی القربی را به ایشان بده . و در ازای آن خدواند فدک را به تنها فرزند خدیجه بخشید . اما افسوس که مشرکین قریش به خدیجه کبری ظلم نمودند و منافقین قریش به تنها دختر حضرت خدیجه و پیامبر صلی الله علیهما  ستم نمودند و فدک را از آن بانوی مکرمه غصب نمودند .

مهریه حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها :

 آریی ! حضرت خدیجه در سن 25 سالگی پنج سال قبل از بعثت به عقد پیامبر اعظم درآمد (3) حضرت خدیجه از پیامبر خواست که به ازدواج او در آید و مهر حضرت خدیجه را جناب ابوطالب تضمین کرد و بعد از ازدواج حضرت خدیجه مهر خویش را به پیامبر بازگرداند بعد از این کار حضرت خدیجه گروهی زبان به ملامت گشودند و گفتند: «یا عجبا ! المهر على النساء للرجال ؟ !» عجیب است آیا مهر بر گردن زنان است؟ از این سخن ایشان حضرت ابوطالب به غضب آمد و فرمود: «زمانی که مانند فرزند برادر من باشد مردان به گرانترین ثمن ها و اعظم مهر خواسته می شوند و هنگامی که مردی مانند شما ها باشد کسی با شما ازدواج نمی کند مگر با گرانترین مهر»(4)

تمام مورخین همراه با اختلاف ایشان در ذوق و مشرب و مسلک می‌گویند که حضرت خدیجه زیباترین زن قریش بوده است کما اینکه شکی در این نیست که او افضل زنان پیامبر بوده است و شاید همین مطلب علت حسادت شدید عایشه به حضرت خدیجه است توسط برخی از زنان پیامبر حتی بعد از وفات حضرت خدیجه .

 

پی نوشت ها :

  1. زیرا رضا و سخط عبارت است از یک حالت نفسانی که برای مخلوق حاصل می شود ، و خداوند متعال منزه است از جسم و هرگونه تغیر و تحول می باشد
  2. بحارالأنوار   ص   16   ج  3    باب 5- تزوجه ص بخدیجة رضی الله عنها
  1. الصحیح من سیرة النبی الأعظم (ص) - السید جعفر مرتضى العاملی - ج 2 - ص 200 – 202
  2. الصحیح من سیرة النبی الأعظم (ص) - السید جعفر مرتضى العاملی - ج 2 - ص 197

 


برچسب ها: حضرت خدیجه ، همسر پیامبر ، همسر مورد علاقه پیامبر ، ازدواج با خدیجه ، سن خدیجه در هنگام ازدواج ، عایشه ، ایمان خدیجه ،

Jimmie
جمعه 17 آذر 1396 01:18 ق.ظ
Hi, after reading this awesome paragraph i am also delighted to share my experience here with mates.
ایران مقتدر اسلامی
سه شنبه 24 دی 1392 08:51 ب.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر